Opiekun osób starszych w Niemczech

Do obowiązków opiekuna osób starszych należy pomoc w codziennych czynnościach, takich jak m.in. mycie się i ubieranie. Jest on także odpowiedzialny za monitorowanie stanu zdrowia podopiecznego. Nierzadko w zakres obowiązków opiekuna wchodzi również wykonywanie różnego rodzaju prac domowych, takich jak gotowanie, pranie, sprzątanie. Dlatego osoby, które chcąc podjąć pracę jako opiekun lub opiekunka seniora muszą spełnić szereg wymagań.

Wymagania językowe do pracy w Niemczech

Pierwszym z wymagań jest przynajmniej podstawowa znajomość języka. Aby podjąć pracę z seniorami w Niemczech, nie trzeba zazwyczaj znać języka niemieckiego na poziomie zaawansowanym. Najczęściej wystarczający jest poziom podstawowy, pozwalający na nawiązanie kontaktu z podopiecznym, zrozumienie jego codziennych potrzeb, omówienie najważniejszych kwestii. W przypadku niektórych ofert od kandydatów wymaga się jednak zaawansowanej znajomości języka – zawsze wyraźnie zaznaczymy tę kwestię w naszych ogłoszeniach.

Kto może zostać opiekunem lub opiekunką seniora?

Przyszli opiekunowie lub opiekunki osób starszych muszą wykazywać się dobrym stanem zdrowia, pozwalającym na wykonywanie wszystkich czynności pielęgnacyjnych. Ważne jest także, aby posiadali podstawowe doświadczenie w opiece nad osobami starszymi. Seniorzy mogą bowiem potrzebować wielogodzinnego lub nawet stałego nadzoru. Kandydaci muszą cechować się także cierpliwością, opiekuńczością, wyrozumiałością, oraz wysokim poziomem empatii.

Starsze osoby z powodu zaawansowanego wieku oraz schorzeń, na jakie cierpią, bywają nierzadko rozdrażnione, marudne, czasem też złośliwe. Seniorzy z demencją czy chorobą Alzheimera mogą być także nieprzewidywalni, czy nawet agresywni. Dlatego tak duże znacznie ma, aby opiekunowie pomimo tych trudności byli w stanie stworzyć swoim podopiecznym przyjazną i ciepłą atmosferę.