Pomoc w higienie seniorowi

Praca jako opiekunka nad osobami starszymi jest odpowiedzialna. Należy dbać o podopiecznego, pomagając mu w codziennych czynnościach.

Często oprócz przygotowania posiłków czy zaprowadzenia do lekarza, trzeba na co dzień pomóc takiej osobie w higienie. Zakres tej pomocy może być różny. Zwykle zależy on od wieku czy kondycji i stanu zdrowia seniora. Są jednak pewne kwestie, o których należy pamiętać podczas codziennej pielęgnacji osoby starszej.

Kąpiel i pielęgnacja

Codzienny prysznic lub kąpiel to podstawa higieny każdego człowieka. W przypadku osób starszych niezwykle ważny jest dobór odpowiednich kosmetyków. Z uwagi na ich delikatną skórę, najlepiej stosować kosmetyki bez sztucznych barwników czy perfum. Dobrze natomiast sprawdzą się kosmetyki nawilżające, na przykład takie, które zawierają nawilżającą prowitaminę B5, d-pantenol czy alantoinę. Po kąpieli ważne jest też natłuszczenie skóry, ponieważ u osób starszych traci ona elastyczność i staje się sucha. Opiekując się osobą starszą, nie można również zapomnieć o higienie jej zębów lub protezy i dziąseł. Najlepiej używać środków zalecanych przez stomatologa, do którego uczęszcza senior. Ważna jest też higiena włosów. U osób starszych najlepiej sprawdzą się szampony odżywcze i nawilżające. U wielu seniorów występuje problem nietrzymania moczu. Należy być wobec nich wyrozumiałym i cierpliwym. Bardzo ważne jest zaopatrzenie się w odpowiednie wkładki higieniczne i ich częsta wymiana. W utrzymaniu czystości i komfortu mogą pomóc również chusteczki nawilżane.

Higiena seniorów niesamodzielnych

W przypadku seniorów leżących higiena jest bardziej wymagająca. Istotną kwestią jest przemywanie ich skóry (najlepiej 2 razy dziennie), by zapobiegać pojawieniu się odleżyn. Poza tym trzeba też pamiętać o częstej zmianie pieluch. Seniorowi leżącemu trzeba również regularnie zmieniać pościel i ubrania. Takie osoby pocą się i miewają problemy z nietrzymaniem moczu, więc jest to niezwykle ważne. Dodatkowo pościel i ubrania powinny być wykonane z przewiewnych materiałów, by zapewnić podopiecznemu większy komfort.

Higiena osób starszych jest wymagająca i specyficzna. Jednak dbając o dobór odpowiednich kosmetyków i regularność nie powinna przysparzać większych problemów.