opiekunka

Praca opiekunki wymaga posiadania podstawowej wiedzy w zakresie opieki nad osobą starszą, która pozwoli na wykonywanie obowiązków zgodnie z oczekiwaniami pacjenta. Opiekunka powinna również znać w stopniu komunikatywnym język niemiecki oraz posiadać określone cechy jak empatia, cierpliwość czy wytrwałość.

Zadania opiekuna osoby starszej

Opieka nad osobą starszą to odpowiedzialne zadanie, a praca świadczona jest przez całą dobę. Seniorzy wymagają szczególnej troski, a choroby oraz inne dolegliwości wieku starczego sprawiają, że są uzależnione od osób trzecich. Osoba, która decyduje się na podjęcie opieki powinna być więc empatyczna, cierpliwa i cechować się wysokim stopniem wytrzymałości na sytuacje stresowe. Do zadań opiekunki należy współpraca ze służbą zdrowia, bliskim otoczeniem osoby starszej, przygotowywanie posiłków, dbanie o porządek w domu podopiecznego oraz wsparcie w podstawowych czynnościach życiowych.

Czy kierunkowe wykształcenie jest potrzebne?

Do zatrudnienia w charakterze opiekuna osoby starszej w Niemczech nie jest wymagane posiadanie ukończonego kursu lub wykształcenia kierunkowego. Oczywiście ułatwieniem dla opiekunki będzie posiadanie wiedzy z zakresu pielęgnacji osób starszych, a zatem wykształcenie pielęgniarskie, fizjoterapeutyczne czy z zakresu ratownictwa medycznego będzie dodatkowym atutem. Ważne, aby opiekun znał na poziomie komunikatywnym język niemiecki, a osoby które mówią biegle mogą liczyć na wyższe wynagrodzenie. Warto również posiadać prawo jazdy, ponieważ może się zdarzyć, że trzeba będzie zawieźć podopiecznego na przykład do lekarza.