kobieta z walizką

Opieka nad osobami starszymi w Polsce nie jest tak bardzo popularna jak w krajach zachodnich, w tym również w Niemczech. Rynek pracy pod tym względem cały czas jest nienasycony i biorąc pod uwagę potrzeby, jakie zgłaszają seniorzy niemieccy, nadal poszukiwane są opiekunki, które na co dzień pomogłyby ludziom w starszym wieku organizować dzień.

Jak wybrać ofertę pracy w Niemczech?

Przed decyzją o wyjeździe jako opiekuna seniora w Niemczech, warto poznać specyfikę zawodu, jakim chcemy się zająć. Nie jest to łatwy kawałek chleba, ale gdy mamy w sobie duże pokłady empatii i chęć niesienia pomocy drugiej osobie, może to być praca idealna, która pozwoli mieć satysfakcję i osobistą i finansową. Przy wyborze oferty należy zwrócić uwagę na kilka aspektów — nazwijmy to prozaicznych, a jednak istotnych z punktu widzenia własnych sił i możliwości. Należy poznać wiek, wzrost, i wagę podopiecznych i ich problemy zdrowotne, czy innego rodzaju ograniczenia, które decydować będą o rodzaju opieki, której wymagać będzie senior. Może się okazać, że poza zrobieniem zakupów, pomocą w posprzątaniu mieszkania konieczne będzie pomoc w wykonywaniu codziennych czynności, jak toaleta, mycie, ubieranie. Opiekunka seniora to nie sprzątaczka, to przyjaciel, który niemal przejmuje kontrolę nad stanem domu podopiecznego, ale jednocześnie dba o jego dobrostan.

Jak wygląda przygotowanie do wyjazdu do pracy jako opiekunka seniora?

Kwestie organizacyjne wyjazdu są niezwykle ważne i należy zadbać o to, aby przebiegły one najmniej stresująco dla każdej ze stron, czy to opiekunki, czy podopiecznego. Biuro pracy pośredniczące pomiędzy stronami bierze na siebie odpowiedzialność za wszelkie kwestie formalne, zwłaszcza te związane z dojazdem i powrotem do kraju, podobnie zresztą jak kwestie zakwaterowania. Agencje nie tylko bowiem sprawdzają warunki i pilnują by były one na wysokim poziomie, ale także troszczą się o dodatki żywnościowe, płacą za przejazd.