kobiety trzymające się za ręce

Osoby z demencją bardzo często są agresywne, co może powodować znaczące problemy do ich opiekunów. Co istotne najczęściej jest ona ukierunkowana na najbliższych członków rodziny, którzy spędzają z taką osobą dużo czasu. Często więc doświadczają jej dzieci i małżonkowie od osoby, która jest dla nich bardzo ważna i wcześniej się tak nie zachowywała. Czy wiesz, jak postępować i jak temu zapobiegać?

Agresja u osób z demencją i zapobieganie jej

Często osoby z demencją mają poczucie, że tylko poprzez krzyk i inne gwałtowne reakcje mogą się skutecznie komunikować. Oczywiście zawsze zachowania będą uzależnione od tego, jakie części mózgu zostały zajęte przez chorobę. Może więc dochodzić do podnoszenia głosu, przeklinania. Jednak taka komunikacja najczęściej świadczy o tym, że takiej osobie czegoś brakuje. Może to być prosty czynnik, jak głód czy pragnienie, ale również niezaspokojone potrzeby emocjonalne, np. związane z odczuwaniem bezpieczeństwa. Dla opiekuna osoby starszej takie zachowania są trudne do interpretacji, jednak musi starać się reagować adekwatnie do danej sytuacji.

Przede wszystkim więc opiekun musi dbać i monitorować, aby na bieżąco wszystkie potrzeby takiej osoby były zaspokojone. Co istotne bardzo często rutyna pomaga w codziennym, spokojnym funkcjonowaniu z osobą chorującą na demencję. Znikają wówczas bowiem zmiany, które mogą dodatkowo powodować stres i napięcia.

Co jeszcze warto wiedzieć o radzeniu sobie z agresją u osoby z demencją?

Warto również do minimum ograniczać sytuacje/ bodźce, które mogą wywoływać u takiej osoby stres. Komfort chorego ma ogromne znaczenie, zwróćmy uwagę na temperaturę w pomieszczeniach, czy wygodne ubrania, niekiedy także na przypominanie o konieczności korzystania z toalety. W skrajnych sytuacjach ważny jest spokój. Znaczenie będzie miał ton głosu, jeśli my zaczniemy na taką osobę krzyczeć, to sytuacja ulegnie jeszcze pogorszeniu. Utrzymanie emocji na wodzy jest zdecydowanie łatwiejsze dla profesjonalnych opiekunów niż dla członków rodziny.