spacer

Obecnie styl życia sprawia, że dzieci rzadko kiedy mogą zająć się seniorami. Z tego też powodu starsze osoby często są powierzane opiekunce, która dba o ich potrzeby i jest towarzystwem dla seniora lub seniorki. Zadaniem opiekunki osób starszych w Niemczech jest nie tylko pielęgnacja starszej osoby, ale też jej aktywizacja, która pomaga zachować dobre zdrowie i co ważniejsze – samopoczucie. Jak powinna wyglądać aktywizacja osoby w starszym wieku?

Dlaczego aktywizacja seniorów jest ważna?

Osoby starsze to grupa społeczna, która potrzebuje szczególnej uwagi. Wraz z wiekiem zanika ich sprawność fizyczna i psychiczna, co odbija się na ogólnym samopoczuciu. Aktywizacja osób starszych jest skuteczną metodą na pomoc. Tylko regularne dbanie o rozwój i aktywność pozwoli seniorom w pełni cieszyć się jesienią życia.

Zadanie aktywizacji zazwyczaj spada na osobę, która z seniorem spędza najwięcej czasu Przeglądasz nasze oferty pracy dla opiekunki i chcesz wiedzieć więcej o aktywizacji? Przygotowaliśmy dla Ciebie kilka pomysłów.

Sposoby na aktywizację osoby starszej

Spacer. To najprostszy sposób na aktywizację osoby starszej! W pewnym wieku chodzenie i stanie może sprawiać seniorom dyskomfort, więc starają się to robić jak najrzadziej. Jeżeli jednak nie ma ku temu przeciwwskazań medycznych, warto zabierać seniora na regularne spacery. Dzięki temu zażyje świeżego powietrza, rozrusza stawy i poprawi krążenie. To wiele korzyści w tak prostej aktywności!

Gry. Ćwiczenie mózgu jest bardzo ważne i pozwala zachować sprawność umysłu. Seniorzy chętnie grają w różne gry, których poziom można dopasować do ich możliwości. Doskonale sprawdzą się szachy, warcaby, memo czy proste gry karciane.

Sztuka. Seniorzy doceniają różne formy sztuki, więc dlaczego by tego nie wykorzystać? W zależności od upodobań starszej osoby można wybrać wspólne słuchanie muzyki, muzykoterapie, oglądanie filmów czy aktywności plastyczne, takie jak malowanie. Warto wykorzystać okazję i zachęcić seniora do tego, aby zaprosił przyjaciół do wspólnego spędzania czasu.

Aktywizacja seniorów ma ogromne znaczenie. Odpowiednio prowadzona znacznie podnosi komfort życia starszej osoby.