opiekunka

Zmiany zachodzące od kilkudziesięciu lat w społeczeństwach na całym świecie sprawiają, że jest w nim coraz więcej osób starszych. Potrzebują one nie tylko pomocy przy wykonywaniu codziennych czynności, ale również podawania leków oraz zwykłego towarzyszenia i rozmowy. Nic zatem dziwnego, że lawinowo rośnie zapotrzebowanie na usługi opiekuńcze. Doświadczone opiekunki mają szansę znaleźć pracę zarówno w Polsce, jak i poza granicami. Jak wybrać najlepszą ofertę? 

Na czym polega praca opiekunki?

Potrzeby seniorów i ich rodzin są bardzo różne, ale jedno się nie zmienia – opiekunka dla starszej osoby powinna być cierpliwa i empatyczna. Niezbędne jest także zrozumienie ograniczeń, które utrudniają codzienne funkcjonowanie. W zależności od stopnia zaawansowania chorób, które towarzyszą seniorom, zakres obowiązków jest bardzo zróżnicowany. Czasami niezbędna jest pomoc fizyczna, czasami aktywizacja oraz organizacja wolnego czasu. Opiekunki mogą także zostać zatrudnione do gotowania, robienia zakupów czy też sprzątania domu – wszystko uzależnione jest od potrzeb osoby starszej.

Gdzie szukać pracy?

Najprostszym sposobem znalezienia pracy jako opiekunka dla osób starszych, jest polecenie przez rodzinę, przyjaciół lub znajomych. Opiekunki seniorów mogą także samodzielnie zamieścić ogłoszenia w internecie lub prasie. Powinno ono zawierać podstawowe informacje o opiekunce oraz formę kontaktu. Najlepszym sposobem szukania pracy jest jednak skorzystanie z pośrednictwa rzetelnej agencji pracy. Jest to szczególnie istotne podczas szukania pracy za granicą. Pracownicy agencji zagwarantują nie tylko legalność zatrudnienia, ale również dopasują zakres obowiązków do umiejętności opiekunki. Ponadto pomogą w dopełnieniu wszelkich formalności i zadbają o atrakcyjne wynagrodzenie.